czwartek, 10 października 2013

Malmo i Lund


                Malmo to największe miasto Skanii - regionu w południowej Szwecji. Położone jest nad cieśniną Sund oddzielającą Szwecję od duńskiej wyspy Zelandii. Tutejsza starówka jest ładna, jednak nie potrzeba dużo czasu, żeby ją zwiedzić. Najważniejsze punkty do zobaczenia to Stortorget (Duży Rynek) z XVI-wiecznym ratuszem oraz urokliwy plac Lillatorg (Mały Rynek). Te okolice są pełne restauracji i kawiarenek. Najstarszym kościołem w mieście jest ten pod wezwaniem św. Piotra. Został wzniesiony na początku XIV wieku. Warto do niego wejść i zobaczyć największy w Szwecji ołtarz oraz małą kapliczkę z freskami. Bardzo charakterystycznym budynkiem w Malmo jest wieżowiec Turning Torso (190 m). Niestety, nie przewidziano w nim punku widokowego. Pełni on głównie funkcje mieszkalne.

Ratusz w Malmo

Kościół św. Piotra

Lilatorg

Lilatorg

Plaża i Tourning Torso w tle

Tourning Torso
Slottsparken

Wiatrak w Slottstradgarden
Miasto jest połączone komunikacyjnie z Kopenhagą dzięki mostowi Oresund. Imponująca konstrukcja mostu o długości blisko 8 km, sztucznej wyspy od długości ok. 4 km i tunelu o długości 3,5 km została oficjalnie oddana do użytku w 2000 roku. Inwestycja pochłonęła miliardy duńskich i szwedzkich koron.


Most Oresund
Około 15 km na północny wschód od Malmo usytuowane jest miasto Lund. Zostało założone prawdopodobnie w X wieku i bardzo dobrze rozwijało się w okresie średniowiecza. W XII wieku Lund mianowano siedzibą arcybiskupstwa na całą Skandynawię i wybudowano tu imponującą katedrę, w której do 1406 roku koronowani byli duńscy królowie. Później znaczenie miasta zmalało, jednak ważnym wydarzeniem w jego historii było założenie uniwersytetu w 1666 roku. Uczelnia ta jest jedną z największych w tej części Europy, a dzięki niej w Lund mieszka dużo młodych ludzi. Miasto jest urokliwe, ma ładną starówkę. Oczywiście trzeba zwiedzić wspomnianą wcześniej romańską katedrę, w której można wejść także do krypt. Zobaczyć też warto budynek rektoratu uniwersytetu i znajdujące się w sąsiedztwie kamienie runiczne z epoki Wikingów. 


Romańska katedra w Lund
Katedra widziana od tylu
Krypta
Rzeźbiony filar w krypcie
Nawa główna
Zegar astronomiczny w katedrze
Uniwersytet w Lund
Kamienie runiczne

                       Okolice Malmo miałam okazję dobrze poznać. W następnym poście przedstawię Wam pewien zakątek Skanii o bardzo malowniczym krajobrazie.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz