wtorek, 3 grudnia 2013

Ystad

W ostatnią niedzielę byłam w Ystad, więc nie omieszkam poświęcić temu małemu skańskiemu miastu wpisu na blogu. Dojazd pociągiem z Malmo zajął 50 minut. Z Polski można bezpośrednio dopłynąć do Ystad promem ze Świnoujścia.

Czym się charakteryzuje Ystad? Przede wszystkim wyróżnia się średniowieczną szachulcową zabudową (wiele budynków z XV i XVI wieku). Poza tym znajdują się tu zabytkowe kościoły gotyckie, które zadecydowały o umieszczeniu miasta na trasie Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. 
Blisko Stortorget (Duży Rynek) znajduje się kościół Marii Panny, którego początki sięgają XIII wieku. Świątynia była przebudowywana; zawiera także elementy wyposażenia z różnych epok. Najcenniejszym z nich jest barokowa ambona pochodząca z pierwszej połowy XVII wieku. Wykonana została z wapienia i drewna. Pięć wyrytych na niej reliefów przedstawia sceny z życia Chrystusa. Innym godnym uwagi elementem jest poliptyk znajdujący się w kaplicy chrzcielnej. Pochodzi on z północnych Niemiec, gdzie został wyrzeźbiony z drewna dębowego pod koniec XV wieku.
Drugim gotyckim budynkiem sakralnym w mieście jest kościół św. Piotra z dawnym klasztorem franciszkańskim. Najstarsza część kompleksu pochodzi z XIII wieku. We wschodnim skrzydle klasztoru znajduje się dziś muzeum miejskie.

Poniżej przedstawiam wybrane zdjęcia z wizyty w Ystad.

Kościół Marii Panny
Wnętrze kościoła
Ambona w kościele Marii Panny
Poliptyk
Krucyfiks
Otoczenie kościoła Marii Panny
 Lilla Västergatan
Kościół św. Piotra
Typowy szachulcowy budynek
Niebieski domek
Tuż po zachodzie słońca w Ystad
Woda morska uderzająca w falochron
Teatr w Ystad
Ystad w świątecznej aurze
Stortorget


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz