czwartek, 29 maja 2014

Como

W ostatnim poście pisałam o Mediolanie, a dziś przedstawiam pobliskie Como. Jest to zarówno nazwa alpejskiego jeziora, jak i największego miasta położonego nad nim. Do miasta Como można dojechać z Mediolanu pociągiem regionalnym. Podróż ta zajmuje około godzinę (informacje o pociągach: http://www.trenitalia.com/).

Z Como można dostać się funikularem z końca XIX wieku do wioski Brunate położonej na wysokości 715 m n.p.m. i powyżej. Miejscowość znana jest jako "balkon Alp", gdyż rozciągają się z niej piękne widoki na góry. Miejscowa architektura to przed wszystkim wille w stylu eklektycznym i secesyjnym. Z Brunate pomaszerować można dalej do Faro Voltiano. Jest to 29-metrowa latarnia z 1927 roku zlokalizowana na szczycie Monte Tre Croci (San Maurizio).

Widok na fragment jeziora Como i okolice ze szczytu Monte Tre Croci

Faro Voltiano

Widok z miasta Como na górę, na której szczycie znajduje się wioska Brunate

W mieście Como można spędzić miło czas spacerując promenadą wzdłuż brzegu jeziora. Ponadto, warto zwiedzić centrum, gdzie największym zabytkiem jest katedra (Duomo di Como). Kościół budowany był w latach 1396 - 1770. Charakterystyczne w wystroju wnętrza są liczne gobeliny.
  
Jezioro Como

Miasto z widoczną kopułą katedry
 
Piazza Duomo

Katedra

Fasada katedry
 
Katedra

Jezioro Como jest trzecim co do wielkości we Włoszech. Jego powierzchnia to 146 km². Akwen jest silnie rozczłonkowany. Ma długą i urozmaiconą linię brzegową. Wyróżnia się też imponującą głębokością (max. 425 m). Po jeziorze w sezonie letnim kursują liczne promy, które pozwalają przemieszczać się z jednego miasta do drugiego. Myślę, że to dobry sposób na poznanie okolicy, jeśli można przeznaczyć na ten cel więcej czasu. Ja ze znajomymi udałam się do Como tylko na jednodniową wycieczkę. W ciągu tygodnia spędzonego w Północnych Włoszech staraliśmy się zobaczyć jak najwięcej.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz