wtorek, 5 listopada 2013

Watykan

Głównym celem pielgrzymek do Rzymu jest Bazylika świętego Piotra. Jest największym kościołem chrześcijańskim na świecie wzniesionym nad przypuszczalnym grobem apostoła - pierwszego papieża.

Stara bazylika została wybudowana w tym miejscu w 326 r. i przetrwała do 1452 r. Budowa nowej trwała prawie 200 lat, a największy w niej udział mieli m.in. Bramante, Rafael i Michał Anioł - twórca kopuły. Plac przed bazyliką zaprojektował Bernini. Nowa świątynia została poświęcona w 1626 roku.

Wielkie wrażenie robi ogrom gmachu. Największym dziełem sztuki jest tu Pieta Michała Anioła (1499). Charakterystyczny baldachim nad ołtarzem został wykonany w 1678 r. przez Berniniego. Artysta jest także autorem Cathedra Petri (1656), czyli zdobionego tronu zawierającego wewnątrz krzesło z drewna i kości słoniowej. Na tym krześle miał siedzieć święty Piotr podczas wygłaszania pierwszego kazania w Rzymie, naukowcy jednak określili, że powstało ono w IV wieku.

Bazylika jest w ciągu dnia wypełniona przez turystów. Żeby do niej wejść, trzeba zwykle czekać w długiej kolejce. Za opłatą można udać się także na kopułę, skąd rozciąga się wspaniały widok na Plac św. Piotra i miasto.

Droga do Bazyliki św. Piotra

Wnętrze kościoła z baldachimem

Pieta Michała Anioła

Watykan posiada muzea o bardzo bogatych zbiorach. Wstęp do Musei Vaticani jest drogi, ale do zobaczenia jest mnóstwo.

Najpiękniejsze rzeźby klasyczne zgromadzone są w Museo Pio-Clementino założonym w XVIII wieku. Wśród eksponatów znajdują się m.in. Laokoon z około 50 r. p.n.e., Apollo Belwederski ze 130 r., Tors Belwederski z V w. Wymienione rzeźby miały duży wpływ na twórczość artystów renesansu.

Dawny 4-komnatowy apartament papieski nosi nazwę Stanze Rafaela (Sale Rafaela), gdyż papież Juliusz II zlecił Refaelowi dekorację ścian. Artysta malował od 1508 r. do swej śmierci, która nastąpiła w 1520 r. Potem, do 1524 roku, prace były jeszcze kontynuowane przez uczniów i pomocników twórcy.

Najbardziej znanym miejscem w Muzeach Watykańskich jest Kaplica Sykstyńska z freskami na ścianach i sklepieniu. Sufit dekorował Michał Anioł w latach 1508-1512. Namalował sceny ze Starego Testamentu, w tym słynne Stworzenie Adama. Freski na ścianach bocznych są starsze. Powstały w latach 1481-1483, a wykonali je artyści z Toskanii i Umbrii.

W Muzeach Watykańskich można by spędzić na zwiedzaniu cały dzień, jednak jeśli czas na to nie pozwala, na zobaczenie najważniejszego wystarczą 2-3 godziny.

Laokoon

Fresk Szkoła Ateńska w Stanze Rafaela

Charakterystyczne schody w Muzeach Watykańskich




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz