wtorek, 19 kwietnia 2016

Eger

Małe węgierskie miasto Eger znajduje się około 130 km na wschód od Budapesztu, między Górami Bukowymi a pasmem Mátra. Całkiem łatwo sie tam dostać ze stolicy autobusami Valánbusz czy też pociągami.


Miasto jest urokliwe. Oferuje wiele do zobaczenia, m.in.  ruiny zamku z XIII w., 40-metrowy minaret z czasów panowania tureckiego, na który można wejść (Nie polecam tego doświadczenia turystom z klaustrofobią) i kościoły z monumentalną bazyliką św. Jana na czele. W regionie produkuje się słynne czerwone wino egri bikavér (egerska bycza krew). Na zachodnich obrzeżach miasta znajduje się Dolina Pięknej Pani, czyli miejsce, gdzie skupione są wydrążone w tufowych skałach piwniczki pełne beczek i butelek wina. W wielu piwniczkach można degustować i kupować lokalne trunki.
Eger jest licznie odwiedzany przez Polaków. W małym obiekcie noclegowym, w którym spaliśmy, słychać było nasz ojczysty język, na ulicach i w restauracjach - podobnie. Niby byliśmy za granicą, a czuliśmy się jak w domu. Gospodarze pensjonatu byli dla nas nadzwyczaj gościnni. Służyli pomocą także przy planowaniu zwiedzania okolicy. W rozmowach pojawiały się też liczne nawiązania do Polski i Polaków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz